A directory of artists, music and activities June 3

2023 Artists

Ceramics

50    Amy Von Bargen*

36    Chuck Smith

26    Heidi Van Schooten

15    James Bottomley

23    John Steger

61    Sarah Lenz

32    Susan Koehler

29    Susanne Redfield

Fiber & Wearable

33    Barbara Geurink

18    Cindy Brown

39    Mariella TerBeest-Schladweiler

34    Nancy Hovland

25    Neng Yang

44    Sharon Cherney

55    William & Linda Sumner

Glass & Enamel

28    Mary Ila Duntemann

40    Warren Slocum

Jewelry

68    Alison Reitsma

17    Amy Pogue Brady

48    Ann Aas

22    Erin Smouse

53    Jenny Levernier*

66    Lise Spence-Parsons

35    Louise Payjack-Guillou

30    Mary Best

38    Mary Gohman

64    Melanie Lieb

43    Robert Hale

31    Sky Kahmann

57    Sue Hammes-Knopf

Mixed Media

16    Emily Donovan

65    Jean Haefele

46    Michaelene Karlen

27    Robert Savela

51    Tony Pfaff

54    Youa Yang

Painting & Drawing

24    Anjana Parua

70    Karen Fast

19    Kat Corrigan

45    Laine Swanson

69    Lindsay Decker

60    Lisa Seltzer

37    Wendy Smith

Paper & Printmaking

41    Coralette Damme

56    Emily Koehler

20    Lynda Acosta

Sculpture

67    David DeMattia

62    Stuart Lenz

Wood

59    Aryn Kern

42    Cameron Christian

21    Gwen Comings

63    Jon Huus

70    Paul Georgieff *

52    Peter Dirks

47    Samuel Runyon

                        * Featured artist

Community Booths

 1      Transition Town

 2      The Park Bugle

 3      SAP Community Council

 4      Community Homestead SAP Area Seniors

Food Vendors

71    Lemon Hevan

72    Krazd Foodnatik

73    Blue Loon Conessions

74    ShaveCrave

75    Summer Lakes Beverage

76    Best Way

77    Lakes Hawaiian Ice

78    Krustyz

79    Diana’s Dough

80  Tibet Momo

Music Lineup

Library Stage

10 AM   Sweet Rhubarb

11 AM   Phil Rukavina

Noon     Dan Chouinard & Ann Reed

1 PM      Granger’s Moonshine

2 PM      Ted Olsen & Joe Strachan    

3 PM      Cas & Leroy

4 PM      Pig’s Eye Jazz Band

Seminary Stage

11 AM   The May North

Noon     Scalise

1 PM      Ava Levy & Henry Breen

2 PM      Sun Wave Mountain Cave

3 PM      Sawyer’s Dream

4 PM        Michael Cain Trio

Activities

Book Sale
Library, lower level

Bouncy House
Centennial UMC

Immersive Art Garden
Milton Square

Boy Scout Climbing Tower
Luther Lawn

Terra Firma Lawn Games
Luther Lawn

SAP Community Foundation Kids Art Tent
Bistro Parking Lot

Chalk Art
Centennial UMC

Library Story Walks
Library

Tent Talks 11 am-3 pm
At individual artist tents

Dual Citizen Beer Garden
Noon-4:15 pm
Luther Lawn

CEZ Mural Bus Tours
11 am-2 pm / leaving on the hour
Centennial UMC Parking Lot

Tarot Reader Noon-4 pm
Carpe Diem Healing Elements

CEZ Live Muralist & Graffiti Artist Demonstrations 3-5 pm
Luther Lawn

Leave a Reply